top of page

Par mums

IMG_8989.JPG

Kas ir novuss?

Novuss ir Latvijas nacionālais sporta veids, ar kuru nodarbojas latvieši (un ne tikai) visā pasaulē.
Novuss ir biljardam līdzīga spēle, ko spēlē uz speciāliem novusa galdiem, ar kiju izdarot sitienus pa ripveida koka kauliņiem, kuru vidū ir caurums. Spēlei nepieciešams līdzens koka galds kvadrāta formā ar barjeru. Iekšējās (spēlējamās) virsmas izmēri ir 1x1 metrs ar apaļiem caurumiem visos stūros.
Tiek uzskatīts, ka novuss radies 1927.gadā,  kad Anglijas ostu nabadzīgajos krodziņos spēlēta novusam ļoti līdzīga spēle. Kāds, toreizējās Latvijas akciju sabiedrības “Faulbaums” kuģu namdaris, pēc Anglijā izgatavotā rasējuma, izgatavojis Latvijā pirmo novusa galdu. Kā pirmās ir bijušas ostas pilsētas Ventspils, Liepāja un Rīga, kur sākusi attīstīties novusa spēle Latvijā.  
Pirmie novusa spēles noteikumi saglabājušies no 1932. gada, bet pateicoties entuziastiem novuss ir attīstījies un kļuvis par latviešu nacionālo sporta veidu.
Pirmās Latvijas meistarsacīkstes notika Rīgā 1932. gadā. Čempiona  godā, kā pirmais, tika Alberts Ramiņš, kurš vēlāk pārcēlās uz dzīvi ASV /Filadelfija/, kur 1980. gadā arī miris. Līdz okupācijai un Otrajam pasaules karam Latvijā notika vairākas novusa individuālās un komandu meistarsacīkstes. Arī pēc Otrā pasaules kara Novuss turpināja attīstīties. To spēlēja daudzos kolektīvos, galvenokārt pilsētās. 1963. gada 6. decembrī tika  nodibināta  Latvijas Republikas Novusa federācija un sākot ar 1964. gadu tika organizēti Latvijas individuālie un ar 1966. gadu komandu čempionāti. Ap 80.gadu vidu Latvijā ar novusa sportu nodarbojās vairāk kā 55000 novusistu. Mūsdienās  aktīvo sportistu skaits Latvijā ir stipri samazinājies, tomēr pateicoties entuziastiem novusa sports izplatījies visā pasaulē  un to spēlē ne tikai latvieši.  Tiek uzskatīts, ka mazāki vai lielāki Novusa klubi vai spēlētāju apvienības pastāv gandrīz visās pasaules valstīts, kur mitinās latvieši vai to pēcteči,  taču Lielbritānijā, Igaunijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Vācijā, Krievijā, Amērikā un Somijā dibinātas Novusa federācijas, no kurām vairākas apvienojušās Starptautiskajā Novusa organizāciju federācijā (FINSO), kas organizē  starptautika līmeņa novusa turnīrus.

Novuss_2190.JPG

Kas ir novuss Lielbritānijā?

Tā kā neoficiāli tiek uzskatīts, ka novusa saknes meklējamas Anglijas ostu nabadzīgajos krodziņos, kur latviešu un igauņu zvejnieki spēlējuši novusam ļoti līdzīgu spēli, tad var teikt, ka novuss Anglijā pastāvējis vienmēr. Pateicities aktīvistiem novusa spēle bijusi populāra gan to latviešu vidū, kas Lielbritānijā ieradās pēc Otrā pasaules kara, gan  vēlāk. Īpaši populārs tas kļuvis pēdējos gados un ir zināms, ka Lielbritānijā pastāv vairāki Novusa klubi un spēlētāju apvienības, tajā skaitā Londonā, Birmingemā, Bostonā, Notingemā, Sauthemptonā un Linkolnšīrā. 2019. gada 27. aprīlī ir dibināta Lielbritānijas Novusa federācija. Birmingemas Novusa klubs sadarbībā ar Lielbritānijas Novusa federāciju, Novuss Pool Game Londonas klubu un Latviešu Kultūras centru Birmingemā 2019. gada 9. un 10. novembrī organizēja pirmo Lielbritānijas Novusa čempionātu “Lāčplēsis 2019”. Arī pandēmijas laikā atradām risinājumu, lai rīkotos, un 2020.gada 12.-13.decembrī organizējām Pirmo Novusa nometni jauniešiem Lielbritānijā.

1920px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.pn

Kas ir novuss Birmingemā?

Birmingemas Novusa klubs ir amatiersporta klubs, kas dibināts 2018.gadā. Tā plānos  ir izveidot labu Birmingemas Novusa kluba komandu, ar ko piedalīties Novusa turnīros gan Lielbritānijā, gan ārpus tās. Birmingemas Novusa klubā ikkatrs var trenēties, apgūt novusa noteikumus un uzlabot spēlēšanas prasmes. 

Birmingemas Novusa klubs vēlas būt Lielbritānijas un starptautiskās federācijas nozīmīga daļa. Tas aicina pievienoties novusa profesionāļus, amatierus, iesācējus un gribētājus. Īpaši labvēlīgs Birmingemas Novusa klubs ir pret jauniešiem un  cilvēkiem ar kustību traucējumiem. 


Birmingemas novusa kluba vadībā ir prezidents Mārtiņš Vīksna un viceprezidents Ingmārs Čaklais. Šobrīd klubā  darbojas gan pieauguše, gan jaunieši.

Birmingemas Novusa klubs ir piedalījies Pasaules kausa sacensībās, ir Lielbritānijas Novusa federācijas dibinātājs, Pirmā Lielbritānijas Novusa čempionāta “Lāčplēsis 2019” un Pirmās Novusa nometnes jauniešiem Lielbritānijā 2020.gadā organizātors. 


Parasti Novusa kluba tikšanās notiek katru otro sestdienu Birmingemā, bet krīzes laikā tikšanās notiek tiešsaitē. Par tikšanās vietu un laiku vairāk informācijas Birmingemas Novusa kluba Facebook lapā.

Martiņš Vīksna 26mar2021.JPG
IMG_6598.JPEG
bottom of page